Przejdź do głównej zawartości

Skarszewy: Jest odpowiedź na zapytanie dot. zadłużenia gminy

Gmina Skarszewy, jako pierwsza odpowiedziała mi na zapytanie wysłane w trybie dostępu do informacji publicznej, które dotyczyło stanu zadłużenia gminy na koniec 2020 roku, stosunku zadłużenia do dochodów gminy oraz informacji na temat zadłużenia poszczególnych spółek gminnych. Czekam jeszcze na odpowiedzi z gminy Gniew i Pelplin.

W dniu 25.01.2021 r. wysłałem EPUAP-em do Urzędu Miejskiego w Skarszewach kilka pytań dotyczących zadłużenia oraz dochodów gminy. W uzasadnieniu wskazałem, że „informacje zawarte w odpowiedziach na pytania chcę wykorzystać w artykule prasowym, w którym będę porównywał stan zadłużenia między gminami Pelplin, Gniew i Skarszewy z uwzględnieniem stanu zadłużenia gminnych jednostek organizacyjnych oraz ze wskazaniem stosunku dochodów danej gminy za rok 2020 do stanu zadłużenia na koniec 2020 roku”.

Na pierwsze pytanie („Ile wynosiło zadłużenie Gminy Skarszewy [z tytułu zaciągniętych pożyczek, emitowanych obligacji i zawartych innych umów długoterminowych o charakterze finansowym] według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r.?”) otrzymałem z Urzędu Miejskiego w Skarszewach następującą odpowiedź:

Co ta odpowiedź oznacza w praktyce? Uwzględniając fakt, iż na koniec 2019 r. zadłużenie gminy Skarszewy wynosiło 13.680.276,54 zł, to w ciągu 2020 roku dług Skarszew wzrósł o 1.622.726,05 zł (+11,9%). 

Na kolejne pytanie („Proszę o wskazanie sumy dochodów Gminy Skarszewy osiągniętych w 2020 roku”) uzyskałem następującą odpowiedź:

Co za tym idzie stosunek zadłużenia do dochodów w 2020 r. wyniósł w przypadku Gminy Skarszewy ok. 16,5%.

W przypadku pytań numer 3 i 4 („Proszę o wymienienie nazw wszystkich funkcjonujących na dzień 31 grudnia 2020 r. gminnych jednostek organizacyjnych, które formalnie były wyodrębnione od Gminy [posiadały własną osobowość prawną] i mogły zaciągać zobowiązania” & „Proszę o wskazanie wysokości zadłużenia poszczególnych podmiotów, o których mowa w punkcie 3) powyżej według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r. Poprzez stan zadłużenia rozumiem sumę zobowiązań poszczególnego podmiotu na dzień 31 grudnia 2020 r. z tytułu zaciągniętych pożyczek, emitowanych obligacji oraz zawartych innych umów długoterminowych o charakterze finansowym”), odpowiedź Urzędu Miejskiego w Skarszewach była następująca:

Dlaczego w ogóle zapytałem o zadłużenie gminnych jednostek organizacyjnych? Bo choć formalnie zadłużenie tych jednostek nie jest wliczane do zadłużenia Gminy, to w mojej ocenie powinno być one wyszczególniane przy tego typu statystykach. Treść uzyskanej odpowiedzi powoduje, że po 31 marca br. wystąpię ponownie z wnioskiem o udzielenie informacji, tak aby mieć podgląd do pełnych danych w tym zakresie.

Na marginesie – zestaw dokładnie takich samych pytań trafił EPUAP-em również do urzędów w Gniewie i Pelplinie. Póki co jednak jeszcze nie uzyskałem odpowiedzi. Cierpliwie czekam. Gdy tylko odpowiedzi się pojawią, to opublikuje je na tym blogu, a w dalszej kolejności porównam dane ze wszystkich gmin (Skarszewy, Gniew i Pelplin) w odrębnym artykule.

Michał Zieliński

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lidl w Pelplinie będzie otwarty w marcu. Są oferty pracy

Biuro prasowe Lidl Polska potwierdziło, że otwarcie pelplińskiego Lidla nastąpi w marcu br. Dokładna data nie jest jeszcze znana. W obiekcie pracę ma znaleźć 18 osób. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 6:00 – 22:00. W niedziele handlowe od 8:00 do 19:00. Dwa dni temu wysłałem do biura prasowego Lidl Polska maila z kilkoma pytaniami dotyczącymi budowanego w Pelplinie sklepu Lidl:      1) Kiedy sklep Lidl w Pelplinie zostanie otwarty (w miarę możliwości chodzi o konkretną datę)?      2) Ile osób będzie pracowało w sklepie Lidl w Pelplinie po otwarciu?      3) Jakie będą godziny funkcjonowania (otwarcia / zamknięcia) sklepu Lidl w Pelplinie?        4) Jaka będzie powierzchnia (w m2) sklepu Lidl w Pelplinie? Poniżej treść odpowiedzi jaką dziś uzyskałem od szefowej departamentu odpowiadającego w spółce Lidl Polska za komunikację oraz społeczną odpowiedzialność biznesu:      „Zamierzam...

WAŻNE! Będą zmiany w miejscowych planach dla części Gminy Pelplin (warto wiedzieć)

Burmistrz Pelplina wydał obwieszczenie o podjęciu czterech uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w obrębach ewidencyjnych: Pelplin, Rajkowy, Ropuchy i Rożental. Najważniejsza wydaje się być uchwała dot. obszaru między ulicą Sambora, Wybickiego i obwodnicą Pelplina oraz uchwała dot. obszaru obejmującego fragmenty dróg wojewódzkich nr 229 i 230 oraz drogi powiatowej nr 2718G. Osoby zainteresowane mogą składać uwagi do proponowanych planów w terminie do 9 lutego 2021 r. Nowy miejscowy plan dla terenu w rejonie ulic: Sambora, Wybickiego i aleja Kociewska W dniu 30 września 2020 r. Rada Miejska w Pelplinie podjęła uchwałę nr XXII/200/20 w/s przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego fragment miasta Pelplina w rejonie ulic: Sambora, Wybickiego i aleja Kociewska. Granica opracowania miejscowego planu przedstawiona jest poniżej na mapie: Co istotne - wskazany obszar ma być ...

O traktowaniu kobiet słów kilka

Kilka dni temu w Katarze odbyły się Klubowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Wygrała je drużyna Bayernu Monachium, a najlepszym piłkarzem imprezy został Robert Lewandowski. Moją uwagę przykuła jednak zupełnie inna sytuacja. Otóż podczas ceremonii zamknięcia Mistrzostw członek rodziny królewskiej Kataru - szejk Joaan bin Hamad Al Thani – postanowił publicznie zlekceważyć sędziów, które były kobietami i ostentacyjnie nie podawał im ręki w podziękowaniu za udział w imprezie. W zachowaniu szejka z Kataru nie byłoby może nic szokującego, gdyby nie fakt, iż chwilę wcześniej i chwilę później sędziom będącym mężczyznami chętnie przybijał „żółwiki” i osobiście dziękował za udział w imprezie. Tym samym jawnie podzielił ludzi na tych, którzy są godni uścisku jego ręki, i tych którzy z uwagi na to, że są kobietami, takiej godności nie mogą dostąpić.  OK, ktoś powie, że rażąca pogarda wobec sędziów-kobiet wynika ze specyficznej kultury, jaka funkcjonuje w krajach takich jak Katar. Kultury, w ...