Przejdź do głównej zawartości

O traktowaniu kobiet słów kilka

Kilka dni temu w Katarze odbyły się Klubowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Wygrała je drużyna Bayernu Monachium, a najlepszym piłkarzem imprezy został Robert Lewandowski. Moją uwagę przykuła jednak zupełnie inna sytuacja. Otóż podczas ceremonii zamknięcia Mistrzostw członek rodziny królewskiej Kataru - szejk Joaan bin Hamad Al Thani – postanowił publicznie zlekceważyć sędziów, które były kobietami i ostentacyjnie nie podawał im ręki w podziękowaniu za udział w imprezie.

W zachowaniu szejka z Kataru nie byłoby może nic szokującego, gdyby nie fakt, iż chwilę wcześniej i chwilę później sędziom będącym mężczyznami chętnie przybijał „żółwiki” i osobiście dziękował za udział w imprezie. Tym samym jawnie podzielił ludzi na tych, którzy są godni uścisku jego ręki, i tych którzy z uwagi na to, że są kobietami, takiej godności nie mogą dostąpić. 

OK, ktoś powie, że rażąca pogarda wobec sędziów-kobiet wynika ze specyficznej kultury, jaka funkcjonuje w krajach takich jak Katar. Kultury, w której rola kobiet w życiu publicznym jest mocno ograniczona przez fakt bycia... kobietą. Taka argumentacja nie może być jednak traktowana na poważnie. Względy kulturowe czy religijne nie mogą być bowiem powodem dyskryminacji na imprezach organizowanych pod auspicjami organizacji międzynarodowych, które walkę z rasizmem i dyskryminacją mają wypisaną na swoich sztandarach. Przypomnijmy, że Klubowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej są organizowane przez FIFA, czyli Międzynarodową Federację Piłki Nożnej.

Sytuacja, jaką zarejestrowały kamery podczas ceremonii zamknięcia Klubowych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze to oczywiście wierzchołek góry lodowej. Skala problemu dyskryminacji kobiet tylko dlatego, że są kobietami patrząc przez pryzmat całego świata jest gigantyczna. Zaryzykuję stwierdzenie, że w niektórych częściach globu od czasów prehistorii tak naprawdę to niewiele się zmieniło. Dla przykładu – weźmy taki Kirgistan. Państwo, które w Azji Środkowej uchodzi za najbardziej demokratyczne, gdzie społeczeństwo obywatelskie jest najmocniej rozwinięte (jeśli porównamy je np. ze społeczeństwami Uzbekistanu czy Tadżykistanu). Mimo to szacuje się, że aż 14 proc. kobiet zostało tam uprowadzonych, aby zostać żoną porywacza, a jeszcze do niedawna sprawcy takiego przestępstwa groziła co najwyżej kara grzywny (!).

Apropos Kirgistanu i problemów tamtejszych kobiet polecam podcast Działu Zagranicznego, gdzie Ludwika Włodek opisuje szokujące – z punktu widzenia Polski / Europy – praktyki oraz jak wiele jeszcze musi się zmienić, aby Kirgizki przestały być dyskryminowane i poniżane tylko dlatego, że są kobietami:

Jak można walczyć z dyskryminacją kobiet w życiu publicznym? Jak można walczyć z takimi sytuacjami, jak ta z Kataru? W tym miejscu chciałbym zacytować Dariusza Rosiaka, byłego dziennikarza radiowej Trójki, a obecnie prowadzącego swój własny podcast pt.: „Raport o stanie świata”. Pytany o to, jak należy zmieniać świat na lepsze, odpowiedział:

Nie można uprawiać polityki przy pomocy organizowania warsztatów z umacniania roli kobiet. To jest wszystko bardzo szlachetne, tylko to nie ma sensu. Jeżeli chcesz zmieniać świat, to musisz umieć wpłynąć na państwa, które zagrażają wolnościom, które my cenimy.

Co to oznacza w praktyce? Niezwykle istotną rolę w walce o prawa kobiet, w walce o to, aby sytuacje takie jak ta z Kataru już się nie powtarzały, odgrywają państwa lub organizacje należące do szeroko rozumianego „świata Zachodu”, które mają jednocześnie odpowiedni „potencjał wpływu” na innych. Myślę oczywiście o takich krajach jak USA, o organizacjach jak UE czy wspomniana FIFA. Te kraje / organizacje - jeśli tylko chcą - mogą swobodnie wpływać na niemal każdy kraj na świecie. Mogą wywierać presję. Mogą nakładać sankcje. Mogą wykluczać z udziału w życiu międzynarodowym. Jeśli jednak szef FIFA stoi ramię w ramię z szejkiem, który olewa kobiety, jeśli prezydent USA robi największe deal’e finansowe z rodziną królewską z Arabii Saudyjskiej, a Komisja Europejska na wieść o masowej dyskryminacji kobiet w jakimś kraju poza Europą co najwyżej wyrazi „zaniepokojenie”, a raz na rok „głębokie zaniepokojenie”, to szczerze wątpię, aby w zakresie traktowania kobiet w „świecie niezachodnim” miało się cokolwiek zmienić za naszego życia.

Michał Zieliński

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lidl w Pelplinie będzie otwarty w marcu. Są oferty pracy

Biuro prasowe Lidl Polska potwierdziło, że otwarcie pelplińskiego Lidla nastąpi w marcu br. Dokładna data nie jest jeszcze znana. W obiekcie pracę ma znaleźć 18 osób. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 6:00 – 22:00. W niedziele handlowe od 8:00 do 19:00. Dwa dni temu wysłałem do biura prasowego Lidl Polska maila z kilkoma pytaniami dotyczącymi budowanego w Pelplinie sklepu Lidl:      1) Kiedy sklep Lidl w Pelplinie zostanie otwarty (w miarę możliwości chodzi o konkretną datę)?      2) Ile osób będzie pracowało w sklepie Lidl w Pelplinie po otwarciu?      3) Jakie będą godziny funkcjonowania (otwarcia / zamknięcia) sklepu Lidl w Pelplinie?        4) Jaka będzie powierzchnia (w m2) sklepu Lidl w Pelplinie? Poniżej treść odpowiedzi jaką dziś uzyskałem od szefowej departamentu odpowiadającego w spółce Lidl Polska za komunikację oraz społeczną odpowiedzialność biznesu:      „Zamierzam...

WAŻNE! Będą zmiany w miejscowych planach dla części Gminy Pelplin (warto wiedzieć)

Burmistrz Pelplina wydał obwieszczenie o podjęciu czterech uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w obrębach ewidencyjnych: Pelplin, Rajkowy, Ropuchy i Rożental. Najważniejsza wydaje się być uchwała dot. obszaru między ulicą Sambora, Wybickiego i obwodnicą Pelplina oraz uchwała dot. obszaru obejmującego fragmenty dróg wojewódzkich nr 229 i 230 oraz drogi powiatowej nr 2718G. Osoby zainteresowane mogą składać uwagi do proponowanych planów w terminie do 9 lutego 2021 r. Nowy miejscowy plan dla terenu w rejonie ulic: Sambora, Wybickiego i aleja Kociewska W dniu 30 września 2020 r. Rada Miejska w Pelplinie podjęła uchwałę nr XXII/200/20 w/s przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego fragment miasta Pelplina w rejonie ulic: Sambora, Wybickiego i aleja Kociewska. Granica opracowania miejscowego planu przedstawiona jest poniżej na mapie: Co istotne - wskazany obszar ma być ...