Przejdź do głównej zawartości

WAŻNE! Będą zmiany w miejscowych planach dla części Gminy Pelplin (warto wiedzieć)

Burmistrz Pelplina wydał obwieszczenie o podjęciu czterech uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w obrębach ewidencyjnych: Pelplin, Rajkowy, Ropuchy i Rożental. Najważniejsza wydaje się być uchwała dot. obszaru między ulicą Sambora, Wybickiego i obwodnicą Pelplina oraz uchwała dot. obszaru obejmującego fragmenty dróg wojewódzkich nr 229 i 230 oraz drogi powiatowej nr 2718G. Osoby zainteresowane mogą składać uwagi do proponowanych planów w terminie do 9 lutego 2021 r.

Nowy miejscowy plan dla terenu w rejonie ulic: Sambora, Wybickiego i aleja Kociewska

W dniu 30 września 2020 r. Rada Miejska w Pelplinie podjęła uchwałę nr XXII/200/20 w/s przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego fragment miasta Pelplina w rejonie ulic: Sambora, Wybickiego i aleja Kociewska. Granica opracowania miejscowego planu przedstawiona jest poniżej na mapie:

Co istotne - wskazany obszar ma być przeznaczony na "tereny rozwojowe zabudowy mieszkaniowo-usługowej wraz z niezbędną komunikacją". Jeszcze ważniejsze (z punktu widzenia obowiązującego prawa) jest to, że przedmiotowy obszar znajduje się w całości w zasięgu oddziaływania planowanej farmy wiatrowej (elektrowni wiatrowych, które mają być zbudowane tuż za obwodnicą), a to oznacza, że teren opracowania planu miejscowego położony jest w strefie ZAKAZU LOKALIZACJI nowych budynków mieszkalnych albo budynków o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa.

Wspomniany zakaz można jednak obejść. Jak czytamy w uzasadnieniu dla propozycji nowego planu: zgodnie z art. 15 ust. 8 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w przypadku obszarów znajdujących się w zasięgu oddziaływania planowanej farmy wiatrowej dopuszcza się uchwalanie planów miejscowych przewidujących lokalizację budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa, jeśli zrobi się to w ciągu 72 miesięcy od dnia wejścia w życie w/w ustawy.

Co to oznacza w praktyce? W przypadku wskazanego obszaru, aby utrzymać na nim możliwość lokalizacji nowej zabudowy o funkcji mieszkalnej należy uchwalić nowy miejscowy plan przewidujący taką opcję w terminie do dnia 15 lipca 2022 r. Tak przynajmniej rozumiem to, co można przeczytać w Uchwale Rady Miejskiej w Pelplinie nr XXII/200/20.

Z pełną treścią uchwały w tej sprawie można się zapoznać tutaj.


Zmiana miejscowego planu dla obszaru obejmującego fragmenty dróg wojewódzkich nr 229 i 230 oraz drogi powiatowej nr 2718G

W dniu 30 września 2020 r. Rada Miejska w Pelplinie podjęła uchwałę nr XXII/201/20 w/s przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego fragment gminy Pelplin w rejonie miejscowości: Rajkowy, Ropuchy, Rożental i Nowy Dwór Pelpliński. Chodzi dokładnie o obszar obejmujący fragmenty dróg wojewódzkich nr 229 i 230 (obwodnica Pelplina, droga w kierunku autostrady A1 oraz droga w kierunku Rajków) oraz drogi powiatowej nr 2718G (droga w kierunku Klonówki). Granica opracowania zmiany planu miejscowego przedstawiona jest poniżej na mapie:

Co ma ulec zmianie względem obecnie obowiązującego planu? Jak czytamy w uzasadnieniu: "planuje się wykreślenie sformułowania odnoszącego się do możliwości lokalizacji sieci infrastruktury >> związanych z funkcjonowaniem parku elektrowni wiatrowych <<, co w sposób jednoznaczny określi możliwość lokalizacji wszystkich niezbędnych dla funkcjonowania zabudowy sieci infrastruktury technicznej". 

Przeforsowanie takiej zmiany może oznaczać, że np. inwestorzy planujący przedsięwzięcia przemysłowe będą mogli wykorzystywać fragmenty wspomnianych dróg do prowadzenia pod nimi infrastruktury przesyłowej potrzebnej do uruchomienia planowanego przedsięwzięcia (obecnie jest to niemożliwe z uwagi na zapisy miejscowego planu).

Dodatkowo dla wymienionych dróg (z wyjątkiem odcinka drogi wojewódzkiej nr 229, stanowiącego obwodnicę Pelplina) przewiduje się zmianę polegającą na wykreśleniu zapisu mówiącego o zakazie lokalizacji nowych zjazdów.

Z pełną treścią uchwały w tej sprawie można się zapoznać tutaj.


Zmiana miejscowego planu dla fragmentu Pelplina przy ul. Gen. Maczka

Uchwała nr XXII/198/20 Rady Miejskiej w Pelplinie z dnia 30 września 2020 r. dotyczyła przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu miasta Pelplina przy ul. Gen. Maczka. Granica opracowania zmiany planu miejscowego przedstawiona jest poniżej na mapie:

W uzasadnieniu dla tej propozycji wskazano, iż: "uchwałę podejmuje się celem naprawienia omyłki dotyczącej braku oznaczenia na rysunku planu jednego określonego liniami rozgraniczającymi terenu, co skutkuje brakiem szczegółowych zapisów dla przedmiotowego terenu".

Z pełną treścią uchwały w tej sprawie można się zapoznać tutaj.


Zmiana miejscowego planu dla fragmentu Rajków

Uchwała nr XXII/199/20 Rady Miejskiej w Pelplinie z dnia 30 września 2020 r. dotyczyła przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębu geodezyjnego Rajkowy. Granica opracowania zmiany planu miejscowego przedstawiona jest poniżej na mapie:

W uzasadnieniu dla tej propozycji wskazano, iż: "uchwałę podejmuje się celem naprawienia omyłki dotyczącej błędnej numeracji terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem 57.MN i 55.RM, która skutkuje brakiem zapisów szczegółowych dla tychże terenów w tekście Uchwały".

Z pełną treścią uchwały w tej sprawie można się zapoznać tutaj.

Zobacz także: Obwieszczenie Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin z dnia 12 stycznia 2021 r.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Są plany na nową dzielnicę Pelplina. Ma być stacja paliw, budynki usługowe i nowe tereny mieszkaniowe

Jeśli pelplińscy radni uchwalą zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, to na obszarze obejmującym fragment nieużytków wzdłuż ul. Starogardzkiej (za siedzibą Pelkomu) możliwa będzie realizacja nowej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (w tym mieszkań komunalnych). Dodatkowo projekt przewiduje realizację na tym terenie nowej stacji paliw, budynków usługowych związanych z obsługą pojazdów oraz budynków z zakresu handlu, gastronomii i administracji. Pierwsza koncepcja nowej dzielnicy Pelplina pojawiła się jeszcze w 2010 roku. Wówczas to Rada Miejska w Pelplinie uchwałą nr XL/379/2010 z dnia 14 października 2010 r. przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który przewidywał m.in. że na fragmencie działki o powierzchni 4,42 ha tuż za siedzibą spółki Pelkom (wzdłuż ulicy Starogardzkiej) będzie można realizować zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.  Później ta koncepcja uległa zmianie. Zamiast realizacji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej pelplińscy r...

Lidl w Pelplinie będzie otwarty w marcu. Są oferty pracy

Biuro prasowe Lidl Polska potwierdziło, że otwarcie pelplińskiego Lidla nastąpi w marcu br. Dokładna data nie jest jeszcze znana. W obiekcie pracę ma znaleźć 18 osób. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 6:00 – 22:00. W niedziele handlowe od 8:00 do 19:00. Dwa dni temu wysłałem do biura prasowego Lidl Polska maila z kilkoma pytaniami dotyczącymi budowanego w Pelplinie sklepu Lidl:      1) Kiedy sklep Lidl w Pelplinie zostanie otwarty (w miarę możliwości chodzi o konkretną datę)?      2) Ile osób będzie pracowało w sklepie Lidl w Pelplinie po otwarciu?      3) Jakie będą godziny funkcjonowania (otwarcia / zamknięcia) sklepu Lidl w Pelplinie?        4) Jaka będzie powierzchnia (w m2) sklepu Lidl w Pelplinie? Poniżej treść odpowiedzi jaką dziś uzyskałem od szefowej departamentu odpowiadającego w spółce Lidl Polska za komunikację oraz społeczną odpowiedzialność biznesu:      „Zamierzam...

Katastrofy lotnicze niedaleko Pelplina

W godzinach porannych 27 kwietnia 1954 roku w pobliżu Pelplina przelatywały obok siebie dwa odrzutowe samoloty MIG-15 wchodzące w skład Ludowego Wojska Polskiego. Na wysokości ponad 2 km nad ziemią ćwiczyły wykonywanie standardowych manewrów. O godzinie 8:38 jeden z pilotów popełnił fatalny w skutkach błąd - podleciał zbyt blisko drugiego samolotu i spowodował kontakt obu maszyn. Chwilę później samoloty rozbiły się niedaleko Wielkich Walichnów. Obaj piloci zginęli na miejscu. Okazuje się, że to nie jedyna katastrofa lotnicza, jaka miała miejsce w okolicach Pelplina. Na zdjęciu powyżej: MIG-15 w barwach ZSRR (foto: Tadekptaku / Wiki / CC BY 3.0). Tego rodzaju maszyny uczestniczyły w katastrofie niedaleko Wielkich Walichnów w 1954 roku. W feralnym locie dwóch MIG-15, jaki miał miejsce 27 kwietnia 1954 roku, brali udział chor. Zbigniew Klimkiewicz oraz ppor. Adam Zabawa. Kiedy obaj piloci znajdowali się w okolicach Pelplina, chor. Klimkiewicz podleciał zbyt blisko MIG-a sterowanego przez ...