Przejdź do głównej zawartości

O trudnej sztuce pisania (i czytania) urzędowych pism procesowych

Co jakiś czas zerkam na stronę Biuletynu Informacji Publicznej gminy Pelplin. Ze szczególną atencją zwracam uwagę na dział pt. "komunikaty i obwieszczenia". To tam znaleźć można informacje o najważniejszych dla mieszkańców postępowaniach administracyjnych lub decyzjach władz lokalnych. 

Ostatnio moją uwagę przyciągnęło zawiadomienie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Dlaczego? Chodzi o warstwę językowo-merytoryczną tego zawiadomienia. 

Ale po kolei: 27 czerwca 2014 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał postanowienie stwierdzające, iż w przypadku przedsięwzięcia polegającego na odbudowie budowli regulacyjnych na Dolnej Wiśle na odcinku od 718 do 932 kilometra rzeki trzeba będzie najpierw przeprowadzić tzw. ocenę oddziaływania na środowisko tego przedsięwzięcia. Innymi słowy - inwestor, zanim przystąpi do działania, będzie musiał w pierwszej kolejności sprawdzić i udokumentować czy (i jak?) realizacja tego przedsięwzięcia wpłynie na funkcjonowanie środowiska naturalnego.

Ponad 6 lat później, 26 sierpnia 2020 r., Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska z jakiegoś powodu uchylił wspominane powyżej postanowienie swojego podwładnego, czyli Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w zakresie konieczności przeprowadzenia tzw. oceny oddziaływania na środowisko w/w przedsięwzięcia. 

Następnie pismem z dnia 26 listopada 2020 r. ten sam Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zawiadomił, iż przekazał do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na swoje  postanowienie z dnia 26 sierpnia 2020 r., o którym mowa powyżej. 

I teraz przechodzimy do clue sprawy. Po pierwsze: zawiadomienie ma taką oto treść:

foto: BIP.Pelplin.pl

Konia z rzędem dla tego, kto po jednokrotnym przeczytaniu będzie wiedział o co chodzi. Po drugie, o czym już napomknąłem, jak to możliwe, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska po 6 latach? Czy rzeczywiście potrzeba było aż 6 lat na podjęcie takiej decyzji?

Powyższe zawiadomienie może razić w warstwie językowej, szczególnie gdy ktoś nie jest prawnikiem. Skomplikowany styl przekazywania informacji na pewno nie pomaga w osiągnięciu postulatu transparentności działań organów opłacanych z naszych podatków.

Źródło: http://bip.pelplin.pl/a,28017,zawiadomienie-generalnej-dyrekcji-ochrony-srodowiska-w-gdansku.html 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Są plany na nową dzielnicę Pelplina. Ma być stacja paliw, budynki usługowe i nowe tereny mieszkaniowe

Jeśli pelplińscy radni uchwalą zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, to na obszarze obejmującym fragment nieużytków wzdłuż ul. Starogardzkiej (za siedzibą Pelkomu) możliwa będzie realizacja nowej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (w tym mieszkań komunalnych). Dodatkowo projekt przewiduje realizację na tym terenie nowej stacji paliw, budynków usługowych związanych z obsługą pojazdów oraz budynków z zakresu handlu, gastronomii i administracji. Pierwsza koncepcja nowej dzielnicy Pelplina pojawiła się jeszcze w 2010 roku. Wówczas to Rada Miejska w Pelplinie uchwałą nr XL/379/2010 z dnia 14 października 2010 r. przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który przewidywał m.in. że na fragmencie działki o powierzchni 4,42 ha tuż za siedzibą spółki Pelkom (wzdłuż ulicy Starogardzkiej) będzie można realizować zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.  Później ta koncepcja uległa zmianie. Zamiast realizacji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej pelplińscy r...

Katastrofy lotnicze niedaleko Pelplina

W godzinach porannych 27 kwietnia 1954 roku w pobliżu Pelplina przelatywały obok siebie dwa odrzutowe samoloty MIG-15 wchodzące w skład Ludowego Wojska Polskiego. Na wysokości ponad 2 km nad ziemią ćwiczyły wykonywanie standardowych manewrów. O godzinie 8:38 jeden z pilotów popełnił fatalny w skutkach błąd - podleciał zbyt blisko drugiego samolotu i spowodował kontakt obu maszyn. Chwilę później samoloty rozbiły się niedaleko Wielkich Walichnów. Obaj piloci zginęli na miejscu. Okazuje się, że to nie jedyna katastrofa lotnicza, jaka miała miejsce w okolicach Pelplina. Na zdjęciu powyżej: MIG-15 w barwach ZSRR (foto: Tadekptaku / Wiki / CC BY 3.0). Tego rodzaju maszyny uczestniczyły w katastrofie niedaleko Wielkich Walichnów w 1954 roku. W feralnym locie dwóch MIG-15, jaki miał miejsce 27 kwietnia 1954 roku, brali udział chor. Zbigniew Klimkiewicz oraz ppor. Adam Zabawa. Kiedy obaj piloci znajdowali się w okolicach Pelplina, chor. Klimkiewicz podleciał zbyt blisko MIG-a sterowanego przez ...

Lidl w Pelplinie będzie otwarty w marcu. Są oferty pracy

Biuro prasowe Lidl Polska potwierdziło, że otwarcie pelplińskiego Lidla nastąpi w marcu br. Dokładna data nie jest jeszcze znana. W obiekcie pracę ma znaleźć 18 osób. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 6:00 – 22:00. W niedziele handlowe od 8:00 do 19:00. Dwa dni temu wysłałem do biura prasowego Lidl Polska maila z kilkoma pytaniami dotyczącymi budowanego w Pelplinie sklepu Lidl:      1) Kiedy sklep Lidl w Pelplinie zostanie otwarty (w miarę możliwości chodzi o konkretną datę)?      2) Ile osób będzie pracowało w sklepie Lidl w Pelplinie po otwarciu?      3) Jakie będą godziny funkcjonowania (otwarcia / zamknięcia) sklepu Lidl w Pelplinie?        4) Jaka będzie powierzchnia (w m2) sklepu Lidl w Pelplinie? Poniżej treść odpowiedzi jaką dziś uzyskałem od szefowej departamentu odpowiadającego w spółce Lidl Polska za komunikację oraz społeczną odpowiedzialność biznesu:      „Zamierzam...