Przejdź do głównej zawartości

Analiza: W Pelplinie żyje coraz mniej dzieci. Rośnie za to liczba emerytów

Okazuje się, że populacja osób zamieszkujących na stałe gminę Pelplin swój szczyt osiągnęła w 2010 roku. Zdaniem Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) takich osób było wówczas 16 740. Od tego czasu następuje systematyczny spadek liczby osób żyjących w gminie Pelplin. Na koniec 2019 roku takich osób było 16 166, czyli o 574 mniej niż w rekordowym 2010 roku. O wiele bardziej niepokojące (w kontekście przyszłości) są jednak statystyki dotyczące liczby dzieci oraz osób w wieku emerytalnym. Mówiąc w skrócie: Pelplin starzeje się i wymiera, a o zastępowalność pokoleniową będzie coraz trudniej.

Na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dostępne są ciekawe (i bardzo szczegółowe) dane na temat populacji oraz demografii poszczególnych gmin Polski. Dane są dostępne od roku 1995 aż do roku 2019. Dane za rok 2020 są - póki co - cząstkowe, dlatego nie uwzględniłem ich tworząc ten tekst. 

Postanowiłem zebrać i zanalizować dane dotyczące gminy Pelplin (link: https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/teryt/jednostka/2826). Poniżej efekt tej analizy w postaci konkretnych liczb, infografik oraz tabel.

Populacja Gminy Pelplin.

W okresie 1995 - 2019 w Gminie Pelplin zameldowanych na pobyt stały było średniorocznie 16 535 osób (statystyki te nie uwzględniają pobytów czasowych i osób, które w ogóle nie rejestrują swojego zamieszkania na terenie gminy). Najwięcej osób (16 740) odnotowano na koniec 2010 roku. Najmniej (16 166) na koniec roku 2019.

Urodzenia w Gminie Pelplin.

W okresie ćwierćwiecza (lata 1995 - 2019) w Gminie Pelplin meldowano średniorocznie około 200 urodzeń. Najwięcej urodzeń odnotowano w roku 1997. Na terenie Gminy Pelplin zameldowano wówczas 261 nowych dzieci. Najmniej urodzeń odnotowano w roku 2019. Było ich wówczas 169.

Zgony w Gminie Pelplin.

W latach 1995 - 2019 meldowano średniorocznie ok. 159 zgonów. Najmniej zgonów odnotowano w latach 1999 oraz 2001. Zmarło wówczas po 131 osób zameldowanych na terenie Gminy Pelplin. Najgorszy pod względem liczby odnotowanych zgonów był rok 2016. Zmarło wówczas 197 osób, które miały meldunek na terenie Gminy Pelplin.

Dzieci do 14-go roku życia w Gminie Pelplin.

W okresie 1995 - 2019 w Gminie Pelplin średniorocznie żyło około 3284 dzieci poniżej 14-go roku życia. Najwięcej takich dzieci było zameldowanych w roku 1995 - 4 334. Najmniej w roku 2019 - 2 709. To oznacza, że w ciągu wspomnianego ćwierćwiecza liczba dzieci do 14-go roku życia, która była zameldowana na terenie Gminy Pelplin spadła o 38 proc.

Osoby w wieku emerytalnym w Gminie Pelplin.

W latach 1995 - 2019 w Gminie Pelplin średniorocznie było zameldowanych około 2114 osób w wieku emerytalnym. Najmniej takich osób odnotowano w roku 1995 - było ich wówczas 1 610. Z kolei najwięcej osób w wieku emerytalnym było zameldowanych w roku 2019, kiedy odnotowano ich łącznie 2 914. To oznacza, że we wspomnianym okresie liczba osób w wieku emerytalnym na terenie Gminy Pelplin wzrosła aż o 81 proc.

Podsumowanie.

Głębokie zmiany demograficzne dosięgły także Gminę Pelplin. Nie można mieć co do tego żadnych wątpliwości, gdy spojrzymy na statystyki mówiące o tym, że w ciągu ostatnich 25 lat liczba zameldowanych dzieci spadła o 38 proc., a liczba osób w wieku emerytalnym wzrosła aż o 81 proc. Najgorsze są jednak trendy: Spada liczba urodzeń meldowanych w Gminie Pelplin. Rośnie za to liczba ewidencjonowanych zgonów. W ciągu ostatnich 5 lat (2015 - 2019), aż 4 razy powtórzyła się sytuacja, w której liczba urodzin była niższa od liczby zgonów. W efekcie powyższego niezwykle trudno będzie osiągnąć stan tzw. zastępowalności pokoleniowej - kluczowy z punktu widzenia gospodarki oraz ciągłości systemu emerytalnego.

W kontekście powyższego ważne jest również pytanie o to, jak zadbać o rosnącą grupę seniorów? Jak wykorzystać ich potencjał, wszak emerytura wcale nie musi oznaczać wycofania się z życia publicznego, społecznego czy kulturalnego. Jeśli w ciągu najbliższych kilku lat liczba dzieci nadal będzie spadać, a liczba osób w wieku emerytalnym przebije pułap 25 proc. całości populacji Gminy Pelplin, to zasadnym wydaje się być rozważenie postulatu likwidacji kurczących się szkół podstawowych (poprzez ich łączenie w większe jednostki) w celu przygotowania miejsca i infrastruktury dla organizacji dbających o życie seniorów (np. dzienne uniwersytety trzeciego wieku).

Dla wielu taka perspektywa (likwidacja szkół, tworzenie uniwersytetów trzeciego wieku) wydawać się może szokująca, ale jeśli zmian demograficznych nie można odwrócić, to trzeba sobie z nimi radzić wszelkimi dostępnymi środkami. Powyższa koncepcja to tylko przykład do rozważenia.

Źródło danych: GUS

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Są plany na nową dzielnicę Pelplina. Ma być stacja paliw, budynki usługowe i nowe tereny mieszkaniowe

Jeśli pelplińscy radni uchwalą zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, to na obszarze obejmującym fragment nieużytków wzdłuż ul. Starogardzkiej (za siedzibą Pelkomu) możliwa będzie realizacja nowej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (w tym mieszkań komunalnych). Dodatkowo projekt przewiduje realizację na tym terenie nowej stacji paliw, budynków usługowych związanych z obsługą pojazdów oraz budynków z zakresu handlu, gastronomii i administracji. Pierwsza koncepcja nowej dzielnicy Pelplina pojawiła się jeszcze w 2010 roku. Wówczas to Rada Miejska w Pelplinie uchwałą nr XL/379/2010 z dnia 14 października 2010 r. przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który przewidywał m.in. że na fragmencie działki o powierzchni 4,42 ha tuż za siedzibą spółki Pelkom (wzdłuż ulicy Starogardzkiej) będzie można realizować zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.  Później ta koncepcja uległa zmianie. Zamiast realizacji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej pelplińscy r...

WAŻNE! Będą zmiany w miejscowych planach dla części Gminy Pelplin (warto wiedzieć)

Burmistrz Pelplina wydał obwieszczenie o podjęciu czterech uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w obrębach ewidencyjnych: Pelplin, Rajkowy, Ropuchy i Rożental. Najważniejsza wydaje się być uchwała dot. obszaru między ulicą Sambora, Wybickiego i obwodnicą Pelplina oraz uchwała dot. obszaru obejmującego fragmenty dróg wojewódzkich nr 229 i 230 oraz drogi powiatowej nr 2718G. Osoby zainteresowane mogą składać uwagi do proponowanych planów w terminie do 9 lutego 2021 r. Nowy miejscowy plan dla terenu w rejonie ulic: Sambora, Wybickiego i aleja Kociewska W dniu 30 września 2020 r. Rada Miejska w Pelplinie podjęła uchwałę nr XXII/200/20 w/s przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego fragment miasta Pelplina w rejonie ulic: Sambora, Wybickiego i aleja Kociewska. Granica opracowania miejscowego planu przedstawiona jest poniżej na mapie: Co istotne - wskazany obszar ma być ...

Pelplin, Gniew czy Skarszewy – która z tych gmin była najmocniej zadłużona?

Zdaniem Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) gminę Pelplin na koniec 2019 r. zamieszkiwało 16 166 osób. Na terenie gminy Gniew żyło 15 443 osób. Z kolei gminę Skarszewy na koniec 2019 r. zamieszkiwało wg GUS 14 924 osób. Patrząc przez pryzmat populacji wspomniane gminy są do siebie podobne. Ale czy to samo będziemy mogli powiedzieć, gdy spojrzymy przez pryzmat zadłużenia? Okazuje się, że nie bardzo... Dlaczego porównuję ze sobą gminy Pelplin, Gniew i Skarszewy? Po pierwsze: mieszka w nich zbliżona liczba ludzi. Wszystkie te gminy są do siebie podobne, a dodatkowo leżą w obrębie ok. 50 km. Wręcz naturalnie nadają się zatem do tego, aby je porównywać ze sobą. Po drugie: wysokość samorządowego długu bardzo często determinuje odpowiedź na wiele pytań typu: „Dlaczego ulica XYZ nie ma chodnika?”, „Kiedy zostanie wylany asfalt na drodze dojazdowej do mojego osiedla”, „Dlaczego szkoła moich dzieci musi zostać zamknięta?”. Warto bowiem wiedzieć, że obsługa gminnego długu bardzo często gener...